https://uklid.on-line-obchod.cz/templates/siteground-j15-76/images/header_img.jpg

Luxusní a ekologická drogerie, přímo od výrobce

Výběr vhodného pracího prostředku

 

Volba pracího prostředku je závislá nejen na druhu vlákna, barvě textilie, ale také na použití pracího programu a tím i zvolené teploty praní. Na trhu existují cca 4 hlavní druhy pracích prostředků:

 

Univerzální prací prostředky na bílé a stálobarevné prádlo, univerzální prací prostředky na barevné prádlo, speciální prací prostředky na praní jemného prádla, speciální prací prostředky na záclony a prádla z vlny a hedvábí .Univerzální prací prostředky lze používat pro všechny teploty praní od 30 °C do 95 °C a jsou určeny pro všechny textilie vyrobené jak z přírodních, tak syntetických vláken a jejich směsí s výjimkou vlny a hedvábí.

 

Univerzální prací prostředky na barevné prádlo lze použít pro teploty praní od 30 °C do 60 °C a jsou určeny pro všechny textilie vyrobené jak z přírodních, tak syntetických vláken a jejich směsí s výjimkou vlny a hedvábí. Obsahují enzymy k odstraňování skvrn a vyhlazení povrchu vlákna. V prostředcích na barevné prádlo jsou obsaženy inhibitory změny barvy. Prostředky neobsahující bělicí složky a optické zjasňovače a jsou k barevným textiliím šetrné.

 

Speciální prací prostředky lze použít pro praní jemných barevných tkanin z přírodních a syntetických vláken, sportovního a funkčního oblečení z mikrovláken. Pr praní vlny a hedvábí či směsných vláken použijte speciální prací prostředek.

Speciální prací prostředky na záclony obsahují bělicí složky na oxidační bázi, aktivátory bělení a optické zjasňovače a chrání záclonu před zmačkáním.

 

 

Jak prát různé tkaniny

 

Přečtěte si nejprve s pokyny na visačce příslušného oblečení, než je začnete prát, sušit nebo žehlit.

 

BAVLNA

Bílé prádlo perte nejlépe do teploty 95 °C U barevného prádla doporučujeme praní do teploty 60 °C. Textilie žehlete navlhčené na nejvyšší stupeň (bavlna).

 

LEN

Prádlo před praním obraťte naruby. Bílý a bělený len perte při teplotě 60 °C. Barevný a nebělený len nechte prát v úsporném programu do teploty 40 °C. Prádlo nechte ždímat jen krátce. Před sušením látku natáhněte a pověste na šňůru. Len by se nikdy neměl sušit v sušičce nebo na prudkém slunečním světle.Textilie žehlete dobře navlhčené z rubové strany na stupni tři.

 

VLNA

Zjistěte z visačky, zda lze vlnu prát. Vlněné textilie vhodné do pračky (viz visačka s pokyny pro ošetřování) perte obrácené naruby při teplotě 30 °C v pracím programu na vlnu. Nechávejte ji ždímat nejdéle 30 sekund. Choulostivou vlnu perte ručně do maximální teploty 30 °C, a to plynule ve velkém množství vody. Materiál zabalte do froté ručníku a jemně vyždímejte zbytkovou vodu. Rozložte jej na suchý froté ručník, vytvarujte a nechte zvolna sušit (ne na slunci).

 

HEDVÁBÍ

Z visaček s pokyny pro ošetřování zjistěte, zda se může hedvábí prát. Hedvábí by se nikdy nemělo namáčet. Hedvábné látky vhodné k praní v pračce perte do 30 °C. Zvlášť jemné hedvábí perte nejlépe ručně do teploty 30 °C ve velkém množství vody. Prádlo zabalte do ručníku z froté a jemně vyždímejte zbytkovou vodu, poté je rozložte na suchý froté ručník, vytvarujte a nechte sušit. Mokré košile a halenky z hedvábí nechávejte sušit na ramínku. Prádlo žehlete buď vlhké na stupni 1 nebo napařovací žehličkou z rubové strany. Látku nekropte, neboť by mohly vzniknout stopy po kapkách.

 

VISKÓZA

Viskózu perte nejlépe v úsporném programu do maximální teploty 40 °C. Buben plňte maximálně z jedné třetiny. V případě potřeby prádlo nechte krátce vyždímat - nikdy však na plné otáčky. Textilie věšte a nechte je sušit na šňůře. Textilie z viskózy byste nikdy neměli sušit v sušičce. Tento materiál má při ošetřování sklony k nadměrnému srážení. Prádlo žehlete vlhké nebo pod vlhkým kapesníkem na stupni dva. Používáte-li napařování, stačí na stupni jedna.

 

SYNTETICKÉ MATERIÁLY

Syntetické tkaniny se nejčastěji vyrábějí z polyamidu, polyesteru a polyakrylu. Bílé prádlo perte do teploty max. 60 °C. Barevné prádlo by se mělo prát při teplotě 30 °C. Syntetické materiály by se neměly ždímat! Při intenzivním ždímání hrozí nebezpečí, že se látka příliš zmačká. Doporučujeme proto velmi lehké a šetrné ošetření s nepatrným ždímáním. Textilie nejlépe předsušte zabalením do froté ručníků a poté je sušte ležící. Je-li to vůbec nutné, žehlete prádlo pod navlhčeným kapesníkem na stupni 1

 

FUKČNÍ PRÁDLO (MEMBRÁNOVÉ TEXTILIE)

Membránové textilie perte nejlépe do teploty 40 °C v úsporném programu. Prádlo by se mělo důkladně vymáchat a jen krátce vyždímat. Nepoužívejte žádnou aviváž, neboť by mohla omezit funkčnost membrány. Tyto materiály lze sušit i v sušičce.

 

ELASTAN

Dodržujte pokyny na visačkách. Nejsou-li údaje jasné, měli byste se řídit podle nejchoulostivějšího typu vlákna. Elastan s příměsí syntetických materiálů perte nejlépe při teplotách do 40 °C. Elastan s příměsí bavlny se pere v pračce do teploty 60 °C. Elastan s příměsí hedvábí či vlny ošetřujte při teplotách do 30. Při sušení se řiďte nejlépe podle nejchoulostivějšího typu vlákna.  I v tomto případě byste se měli řídit podle nejjemnějšího typu vlákna a podle něj zvolit teplotu žehličky.

 

 

Symboly na prádle

 

pro chemické čištění s uvedením písmene, které odpovídá předepsanému rozpouštědlu

 pro žehlení s uvedením symbolu - teček, které odpovídají předepsané teplotě žehlení

nesmíte žehlit

pro praní v pračce s uvedením maximální teploty prací lázně

pro šetrné praní v pračce

pro velmi šetrné praní

pouze pro ruční praní

pro bělení

nesmí se bělit

pro sušení v sušičce

pro sušení v bubnové sušičce při normálním programu

pro sušení v bubnové sušičce při nižší teplotě

nesmí se sušit v bubnové sušičce

 

 

Další tipy jak prát

 

Příprava prádla:

 

Špinavé prádlo by se nemělo skladovat příliš dlouho před praním. Staré skvrny se pak odstraňují hůř než čerstvé. Vlhké prádlo, například propocené sportovní oblečení, je nejlépe vyprat ihned nebo je nejprve pověsit, aby uschlo. Nezapomeňte vyprázdnit kapsy. Barevný, potištěný nebo velmi citlivý textil se před praním obrací naruby. Zipy se zavírají. Jemné a lehké textilie (například blůzy z viskózy nebo jemné dámské prádlo) by se měly prát zvlášť.

 

Většina domácích praček pojme na jedno praní barevného prádla 4,5 až 5 kg prádla. Spotřeba vody a energie u pračky je optimální, je-li naplněná. Avšak vždy pouze tak, aby mezi suchým prádlem a bubnem byla mezera na šířku dlaně. U určitých druhů textilu (například džíny, jemné prádlo a především vlna) je ovšem vhodné plnit pračku maximálně na polovinu. Množství náplně uváděné výrobcem pračky pro každý prací program by se nemělo překračovat.

 

Některá znečištění bývají tak problematická, že se jich lze často zbavit pouze za pomoci namáčení.

Jste-li na cestách a nemáte k dispozici pračku nebo potřebujete vyprat nějaké prádlo, které výrobci nedoporučují prát v pračce. Přichází na řadu ruční praní.

 

K ručnímu praní nepoužíváme tak vysoké teploty, jako při praní v pračce, ale maximálně do 40 °C. Z toho důvodu je nutné brát ohled na dokonalou rozpustnost pracího prostředku, který pro ruční praní zvolíme. S ohledem na rozpustnost bychom měli použít gelový nebo tekutý přípravek.

 

Pro dosažení kvalitního výsledku nejprve rozpustíme prací prostředek ve vodě. Jakmile je rozpuštěn, vložíme do prací lázně prádlo, které propereme, jemně vyždímáme a následně minimálně dvakrát vymácháme v čisté vodě, přičemž do posledního máchání přidáme aviváž.

 

Teploty praní

Vývoj v oblasti výroby značkových pracích prostředků a také značkových praček je velmi rychlý. Díky jejich vysokému účinku i kvalitě se teploty praní postupem času snížily a také předpírka se používá již velmi málo. Ideální teploty praní se tedy pohybují v rozmezí od 40 °C do 60 °C, přičemž je vždy nutné brát ohled na doporučení od výrobce textilie, které je u značkového zboží uvedeno na jeho visačce.

 

Praktické rady při praní

Prádlo rozdělujte podle barvy (bílé, barevné), teploty praní, stupně zašpinění i druhu textilie. K tomu vám pomohou i upozornění o správném ošetření, která jsou součástí každé kvalitní textilie.

Podle barevnosti použijte prací prostředek na bílé či barevné prádlo (označeno Color).

Plňte pračku tak, aby mezi volně vloženým suchým prádlem a bubnem byla mezera na šířku dlaně.

Prací prostředek dávkujte podle tvrdosti vody a stupně zašpinění. Informace o dávkování (standardní pračka 4-5 kg prádla) jsou uvedeny na každém balení.

Ke značkovým pracím prostředkům není nutné přidávat změkčovače vody - jsou v nich standardně obsaženy.

Šetřit na pracím prostředku se nevyplácí

Prádlo není vyprané (mastné žmolky, skvrny atd.)

Nevoní

Bílé prádlo časem zešedne

Ztvrdne, je nepříjemné na omak z důvodu ukládání minerálních solí

Nesaje vlhkost

Špatně se žehlí

Vždy zvažte, zda je nutná předpírka. Při současné vysoké účinnosti praček i kvalitě pracích prostředků ji téměř vždy můžete vynechat. Tím šetříte čas, energii, textilie, pračku a v neposlední řadě i životní prostředí

Vytisknout

Joomla SEF URLs by Artio