https://uklid.on-line-obchod.cz/templates/siteground-j15-76/images/header_img.jpg

Luxusní a ekologická drogerie, přímo od výrobce

Ruční mytí nádobí a prostředky do myček


Při mytí nádobí se nečistoty odstraňují působením mechanické síly, chemických prostředků, vody a tepla. Při ručním mytí se uplatňuje více síla lidských rukou, zatímco při strojovém mytí v myčce se uplatní více chemie a vyšší teplota. Prostředky na mytí v myčce jsou sice účinné ale významně se podílejí na znečištění odpadních vod. Jednou z problematických sloučenin v prostředcích do myček nabdobí jsou sloučeniny fosforu, který podporuje růst tzv. vodního květu. Ten znemožňuje koupání, ztěžuje úpravu vody na pitnou, snižuje samočisticí schopnost vody i řadu dalších potíží. K snížení znečistění můžeme přispět při nákupu ekologických mycích prostředků. Nejsou všechny stejné


Regenerační sůl - Při mytí nádobí v myčce vadí tvrdá voda, neboť sloučeniny vápníku a hořčíku, které tvrdost vody způsobují, se při vyšší teplotě mohou na nádobí i v myčce vysrážet a tvořit usazeniny které mohou časem i myčku zničit. Myčky jsou proto vybaveny zařízením na změkčování vody na bázi iontoměničů. Regenerační sůl se používá pro údržbu iontoměniče v myčce. Regenerační soli mají ale v porovnání s mycími prostředky jen malý negativní vliv na životní prostředí.

Mycí prostředek obsahuje:
Tenzidy – rozpouštějí nečistoty a mastnotu, jsou i součástí přípravků pro ruční mytí.
Změkčovací látky – přidávají se pro změkčení vody pro případ, že by byl špatně nastaven nebo špatně regenerován iontoměnič, který vodu měkčí již při vstupu do myčky. U neekologických prostředků jsou přítomny i fosfáty, které mají velmi silný negativní vliv na životní prostředí
Bělící látky – obsahují většinou tzv. aktivní kyslík (většinou ve formě peroxosoli), ale u některých prostředků může být jako bělidlo použit i velmi problematický chlór, který se může podílet na vzniku jedovatých látek.
Enzymy – pomáhají rozkládat bílkoviny a škrob, přispívají k účinnosti přípravku při nižší teplotě mytí a tím k úspoře energie.
Pomocné látky – jsou složky pro vlastní mycí proces nedůležité – barviva a parfémy.

Oplachovací prostředek - používá se pro zvýšení lesku a snížení počtu skvrn po zaschlých kapičkách vody. Bývají to slabé organické kyseliny, které sice nemají významný vliv na životní prostředí, ale jejich používání považujeme za zcela nadbytečné.
 

Prostředky pro mytí nádobí v myčce

 

Pro mytí nádobí využíváme zpravidla práškových mycích prostředků, které jsou určeny speciálně pro myčky. Nepoužíváme prostředky pro ruční mytí nádobí, protože nadměrně pění. Leštící prostředek zabraňuje usazení kapek na nádobí a zabezpečuje vysoký lesk nádobí. Tento tekutý prostředek plníme do určeného prostoru v dávkovači prostředků. Myčka dávkuje množství leštidla automaticky podle nastavení. Doplňujeme jej asi jednou za dvacet mytí. Sůl je v myčce velmi důležitá pro obnovu chemického dekalcifikátoru (odvápňovače), kterým protéká ve většině myček všechna voda. Zde se zbavuje vápenatých sloučenin, které by se jinak usazovaly na nádobí jako bílé skvrny. Myčka si sama v pravý čas napustí solný roztok ze zásobníku soli do dekalcifikátoru a tím jej regeneruje.

Pro odstranění nepříjemných pachů je možné použít speciální prostředky. Zpravidla se zavěšují na koš myčky a nechávají se zde do jejich výměny.

 

Vytisknout

Joomla SEF URLs by Artio